potřebné vybavení - informace pro rodiče nováčků

Doporučení

  • posuvný zádový systém umožní používat batoh i když dítě vyroste, nebo si ho mohou půjčit rodiče
  • bederní pás-rozloží váhu batohu na bedra, ramena a páteř je tak až o 2/3 méně zatěžována
  • dolní komora batohu pro spacák-pomůže udržet si v batohu pořádek a usnadní balení batohu
  • praktické kapsy na drobnosti-peněženku, kartáček na zuby apod.
  • velikost batohu 40-60l (velikost batohu uzpůsobte velikosti spacáku nebo naopak - tak aby se spacák večel do spodní komory batohu)
  • cena 1300 - 2000 Kč
  • v článku co (ne)kupovat najdete tipy na osvědčené a naopak nevhodné značky a typy batohů

 

Spacáky Nejvhodnější je mumiový spacák plněný dutými vlákny. Nakupovat raději v outdoorové prodejně (=sport)-tam vám i poradí- či po internetu (tam raději jen ozkoušené značky).Ve spacácích z obchoďáků „šusťák-nic-šusťák“ je dětem zima (mě by byla taky). Tři teploty uvedené na spacáku - řídit se podle té prostřední, to je comfort - při té by mělo být dětem teplo když budou mít lehké pyžamo, ale podle mě to zkouší na extra otužilých lidech, tak to berte trochu s nadsázkou. Rozhodně uvažujte o teplotách mírně pod 0°C Dát pozor na velikost (délku) – příliš dlouhý spacák = velký prostor, který musí tělo vyhřívat. Bývá uvedená optimální výška postavy (holky např. nebudou vyšší než 180 cm, až vyrostou). Cena 1000 - 2000 Kč (kolem dvou tisíc již velmi kvalitní spacáky).

Karimatka Ta z obchoďáku za 70 Kč se většinou brzy proleží, lepší zainvestovat 150 Kč do spolehlivé a třeba dvouvrstvé karimatky ze sportu. Volte raději karimatku z pevnějšího materiálu, některé se velmi snadno poškrábou a potrhají. Samonafukovací karimatka je zbytečná, pro děti zbytečně těžká.

Ešus Stačí hliníková třídílná souprava (velký ešus, malý ešus, víčko)(200-300 Kč). Vhodné je pro něj zajít do army-shopu, kde se objevuje za 100-150 Kč (že je odřený či promáčklý nevadí, po několika výpravách a táborech tak budou vypadat skoro všechny). Obyčejný nerezák je o stovku dražší a o dost těžší, taky se v něm jídlo připaluje. Speciální nerezový ešus s prolisovaným dnem a odlehčený stojí cca 700 Kč. K ešusu je vhodná obyčejná lžička (ne ze soupravy, protože děti je občas ztrácí).

Hrneček Nerezový nebo smaltový, nejlíp aby se vešel do ešusu. Plastový raději ne, drží se na něm mastnota a špína, a umývání nádobí není z hlediska dětí činností, které by věnovali příliš pozornosti a energie. V plastovém si taky na kamnech neohřejete čaj :-) .

Baterka Je vhodné si rozmyslet, zda chceme baterku do ruky či k připevnění na hlavu, tzv. čelovku. Obyčejné baterky do ruky za pár desetikorun jsou vhodné pro děti, které si ještě neumí dávat na věci pozor (baterka je totiž věc, která se relativně často ztrácí), ty dražší kolem 100-200 Kč jsou již kvalitnější – nemusí být kdo ví jak velké, hlavně aby svítily. Při nákupu vyzkoušejte intenzitu světla a ptejte se na výdrž – některé vydrží svítit třeba jen hodinu, což děti stihnou vysvítit během jedné večerní hry. Dlouho vydrží ty baterky, kde obyčejnou žárovku vyměnily LED-diody. Čelovku využije hlavně ten, kdo potřebuje při svícení prázdné ruce. Za 200 Kč se dají běžně koupit v obchoďáku, avšak vydrží maximálně rok – dva. Za cca 400 Kč se dá koupit již nejlevnější kousek značky PETZL, která vyrábí kvalitní čelovky pro horolezce Já ji mám již asi 10 let a je stále funkční.

Ráda pomůžu se sháněním, poradím, vlastním různé slevenky do sportovních obchodů, jsem schopna vybrat a koupit osvědčené a kvalitní kousky, pokud mi dáte cenový limit.

Kateřina Polášková-Kiwi, tel.775678467