Tábořiště nacházející se v údolí chatové oblasti Klimentského potoka nabízí krásné místo pro letní táboření, víkendovou akci nebo oslavu narozenin. V jeho okolí se nachází další 4 tábořiště, tudíž je skvělým místem pro navazování kontaktů a společnému programu s jinými organizacemi. Tábořiště leží mezi obcemi Vřesovice a Osvětimany.

Vybavení, voda, dřevo

Na tábořišti stojí trvale dřevěný srub s el. energií, ve kterém je jídelna či společenská místnost, kuchyň (v létě se využívá letní kuchyň vedle srubu) a sklad potravin. Dvě stavební buňky slouží jako sklad materiálu a nářaďovna. Taktéž za potokem (nerušeně) stojí 4 dřevěné suché WC (latrýny), které lze oddělit chlapce a dívky či dle potřeby. Celé „technické“ zázemí stojí vedle či za srubem, takže není narušen estetický vzhled tábořiště. Letní kuchyň je kovová přístavba srubu se zděnými kamny s ocelovými pláty, pracovními stoly a výdejním pultem.

K dispozici je dvacet stanů s klasickou dřevěnou podsadou (2x dřevěná postel, podlážka a matrace), jedno tee-pee a party stan, určený jako venkovní jídelna.

Kolem tábořiště teče Klimentský potok, pitná voda je dodávána nezávadná z blízké studny. Na tábořišti je sprcha se solárním ohřevem vody.

Máme povolený sběr dřeva pro potřeby topení a vaření, jiné dříví třeba domluvit se správcem základny nebo hajným.

Tábořiště je vybaveno běžným nářadím a nádobím kromě nožů (mazací nože jsou), je třeba si zajistit také sport. pomůcky – míče, ringo apod. Podrobný seznam inventáře a provozní pravidla základny při zájmu dodáme.

Poloha tábořiště

Malebné údolí Klimentského potoka, ihned za tábořištěm lesík a za ním obrovský les. Pohodlně se zde dá přijet autem i parkovat (s povolením LS).

Mapa: KČT 90 – Slovácko – Chřiby, čtverec v mapě D3

Soubor turistických map – Kroměřížsko 1:100 000, čtverec v mapě E2 horní část

Poloha na mapě

Obchody, úřady

Potraviny a smíšené zboží jsou ve Vřesovicích nebo Osvětimanech (taktéž pošta – dle domluvy), lékař je ve Vřesovicích, nemocnice v Kyjově. Je potřeba tábor nahlásit na obecní úřad a nejlépe i lékaři ve Vřesovicích a nezapomenout zajistit povolení k vjezdu od LS.

Tábořiště není primárně určeno pro zotavovací akce (toalety a sprchy neodpovídají normám), proto z naší strany nedoporučujeme zde pořádat zotavovací akci. Pokud se rozhodnete ji pořádat, středisko Ratíškovice nijak nezodpovídá za možné problémy a vše stojí na vás. Na hygienu se musí hlásit každý sám – (hyg. stanice pobočka Hodonín, Plucárna 1 a, 695 01 Hodonín)

Ceny ubytování

Cena tábořiště se odvíjí od počtu účastníků – platí se za osobu/noc, elektřinu, odvoz odpadu a za společné náklady (rozbor vody, fekální vůz, údržba studny, poplatky obci).

Pro členy organizace Junák – český skaut, z. s. je cena za noc/osobu 20 Kč. Pro jiné organizace 25 Kč noc/osoba.

Společné náklady vychází asi 400 Kč za týdenní pobyt.

Výlety po okolí

Cílem jednodenních pěších výprav může být např. poutní místo – hradiště Sv. Kliment – s kaplí, základy kostela – působili zde Cyril a Metoděj- zvonice a pramen, 5. a 6. 7. je tu také slavnostní mše pro poutníky a doprovodný program.

Zřícenina hradu Cimburk, barokní hřbitov ve Střílkách, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, klášter s lapidáriem a poutní místo na Velehradě. 

Z přírodních zajímavostí lze navštívit různé skalní útvary např. Kozel, Kazatelna, Babí lom,přírodní rezervace Moravanské louky, Holý kopec atd.

Doprava na tábořiště

Vlakem nebo autobusem do Kyjova, z Kyjova autobusem směr Osvětimany, nejbližší zastávka Vřesovice – Paseky, 3km pěší chůze na tábořiště. (Příp. lze objednat zvláštní autobus z Kyjova – ČSAD Kyjov, který zastaví na konci místní části Vřesovice – Paseky a dále asi 500m pěší chůze s kopce na tábořiště.) V případě zájmu zašleme kopii mapy s vyznačenou trasou pěší chůze.

Kontakt pro dotazy ohledně klubovny a ubytování

Tábořiště patří středisku Junák – český skaut, středisko Ratíškovice, z. s.

Primární kontakt e-mailem: vresovice@junak-ratiskovice.cz

Správce základny Vřesovice, který zajišťuje komunikaci, předání a převzetí tábořiště, podpis smluv a je rychlou spojkou mezi základnou a střediskem:

Jakub Švábek – Kube

+420 776 722 752; kube@skaut.cz

Kde tábořiště najdete?