Letos 40 let střediska Ratíškovice

Zápis z kroniky, rok 1969:


“Dne 19.10. na schůzi ORJ (okresní rada junáka) požádali zástupciRatíškovic o vytvoření vlastního střediska. Organizační zpravodaj ORJžádost doporučil. ORJ byla informována o všech podmínkách pro vytvořenístřediska, které Ratíškovice v plném rozsahu splňují. Byl přečten návrhna složení střediskové rady. ORJ vytvoření nového střediska Ratíškovicejednomyslně schválila  a zástupcům střediska Ratíškovice popřálo hodnězdaru v další práci.


Tím se splnilo přání mnoha skautů a skautek, jakož i vedoucích a přátel Junáka v Ratíškovicích, mít vlastní středisko.”

Složení první střediskové rady:
Vedoucí: Petr Slezar
Zástupce: Karel Stokláska
Hospodář: Josef Příkaský
Tiskový: Antonín Malář
Organizační: Václav Blaha inž.
Zdravotník: Dr.Karel Plšek

… tolik kroniky, ale jak jistě všichni víme z nedávné historie -neměl Junák a jeho příznivci „na růžích ustláno“. Za normalizace bylanaše organizace a veškeré její projevy zakázány. Naštěstí silný junáckýduch přetrval i toto nelehké období zakuklen v pionýrských oddílech ato zajisté nejen díky stavbě nové junácké klubovny. Od devadesátých letběží téměř dvacetileté období nepřerušené činnosti Junáka. Je tozároveň zatím nejdelší časový úsek činnosti organizace Junák jakotakové,  nepřerušovaný válkami či zvůlí fašistického či komunistickéhorežimu.

Ale vraťme se k dnešním dnům. Jak toto výročí oslavíme?

1.) Vydali jsme SKAUTSKÉ PEXESO se střediskovou tematikou.Mimo ratíškovických náčelníků a bratrů zakladatelů skautingu jsou zdeznaky všech současných oddílů a hlavně fotky z činnosti střediska.Pexeso čítá celkem 35 motivů x 2. Distribuce mezi členy střediskaproběhne na zahajovacím táboráku u klubovny 29.8. 2009 a v průběhuzáří. Ostatní zájemci si mohou SKAUTSKÉ  PEXESO zakoupit v prodejněSERAFÍNA za 20,- Kč od 1. září.

2.) KPS (Klub přátel skautingu) při Junáku Ratíškovice pořádá napočest 40. výročí založení střediska a svých pátých narozenin hromadný VÝSTUP NA JAVOŘINU – nejvyšší horu okresu Hodonín (970 m.n.m.)Akce se uskuteční 27. září 2009. Sraz účastníků ve Vápenkách v kempumezi 9 -10 hod. Pro případné zájemce je zde i možnost přespání.

3.) V prosinci proběhne již třetí ročník SKAUTSKÉ ZABIJAČKY, která se bude tentokrát pyšnit podtitulem “aneb oslava 40. výročí vzniku střediska Ratíškovice”

Palis

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..